web stats
MD5 Algoritması – Şifreleme Nedir (MD5 Message-Digest Algorithm) — TUYLAS

MD5 Algoritması – Şifreleme Nedir (MD5 Message-Digest Algorithm)

MD5 algoritması, herhangi bir uzunluktaki mesajı girdi olarak kabul eden tek yönlü bir şifreleme işlevidir – MD5’in ana amacı bir dosyanın değiştirilmediğini doğrulamak olan bir kriptografik karma işlevidir.

MD5, ham verileri karşılaştırarak iki veri kümesinin aynı olduğunu doğrulamak yerine, bunu her iki kümede bir sağlama toplamı üreterek ve ardından aynı olduklarını doğrulamak için sağlama toplamlarını karşılaştırarak yapar.

MD5’in belirli kusurları vardır, bu nedenle gelişmiş şifreleme uygulamaları için kullanışlı değildir, ancak standart dosya doğrulamaları için kullanılması kesinlikle kabul edilebilir.

MD5 message-digest algorithm, Ron Rivest tarafından 128 bitlik bir mesaj özeti üretmek için geliştirilen Message-Digest Algoritmasının 5. versiyonudur.

MD5, her biri 32 bitlik 16 bloğa bölünmüş 512 bitlik blokların düz metnini alan ve dörtlü bir set olan 128 bitlik mesaj özetini üreten mesaj özetinin diğer sürümlerinden oldukça hızlıdır. bloklar, her biri 32 bit. MD5, mesaj özetini beş adımda üretir, yani doldurma, uzunluk ekleme, girişi 512 bitlik bloklara bölme, zincirleme değişkenleri bir süreç bloğu ve 4 tur başlatma ve her yinelemede farklı sabit kullanma.

MD5 Algoritmasının Kullanımı

Herhangi bir boyutta bir girdi aldığı ve 128 bitlik bir hash değeri varsa bir çıktı ürettiği için ana güvenlik güdüsü ile geliştirilmiştir.

MD5’in kriptografik olarak güvenli kabul edilmesi için iki gereksinimi karşılaması gerekir:

Aynı hash fonksiyonunu üretemeyen iki girdi üretmek mümkün değildir.
Aynı hash değerine sahip bir mesaj oluşturmak mümkün değildir.

Başlangıçta, MD5 bir parolanın tek yönlü karmasını depolamak için geliştirildi ve bazı dosya sunucuları ayrıca, kullanıcının indirilen dosyanın sağlama toplamını onunla karşılaştırabilmesi için bir dosyanın önceden hesaplanmış MD5 sağlama toplamını da sağlar. Çoğu Unix tabanlı İşletim Sistemi, dağıtım paketlerinde MD5 sağlama toplamı yardımcı programlarını içerir.

Yazıyı Puanlayın post

16 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.